ارمنستان ( Armenia )

ارمنستان ( Armenia )

اطلاعات کلی

پایتخت: ایروان

زبان رسمی: ارمنی ،آذری، کردی

نوع حکومت: جمهوری

واحد پول: درام

مذهب: اكثريت ارمنی

امید طول عمر: ۸/۷۱ سال

رشد سالانه جمعیت: ۳۲/.- درصد

جمعیت: ۲,۹۹۱,۳۶۰ نفر

485118858978223736117231416814915672

جغرافیای کشور ارمنستان

كل ارمنستان كوهستاني است , فقط ۱۰% مساحت كشور كمتر از ۱۰۰۰ متر ارتفاع دارد.  رودهاي مهم: ارس، زنگه.  بلندترين نقطه: كوه آراگاتس، ۴۰۹۰ متر.  آب و هوا: ارمنستان آب و هوايي خشك با اختلاف محلي بسيار به دليل ميزان ارتفاع و ديگر عوامل دارد.

شهرهای مهم: کوماری, کاراکلیس
مساحت: ۷۹۸۰۰ کیلومتر مربع
خط ساحلی: خط ساحلی ندارد
مختصات جغرافیایی: ۴۰ درجه شمالی و ۴۵ درجه غربی

حکومت

۲۵۹ عضو مجمع و رئيس جمهور اجرايي با رأي تمامي افراد بالغ براي چهار سال انتخاب مي‌شوند. قرار است قانون اساسي جديدي تدوين گردد.  احزاب عمده سياسي عبارتند از: • جنبش ملي ارمنستان • اتحاد براي خودمختاري ملي (ملي گراي افراطي) و فدراسيون انقلابي ارمنستان

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه کشورهای مستقل مشترک المنافع،کنفرانس امنیت و همکاری در اروپا

تاریخ معاصر

روسيه ارمنستان شرقي را بين ۱۸۱۳ و ۱۸۲۸ به دست آورد. ارمنستان غربي تحت حكومت عثمانيها مورد آزار قرار گرتف و در ۱۸۹۶ و دوباره در ۱۹۱۵ دستخوش قتل عام در مقياسي بزرگ شد. طي جنگ جهاني اول تركيه نزديك به ۰۰۰/۰۰۰/۲ ارمني را كه مظنون به طرفداري از روسيه بودند به سوريه و بين النهرين تبعيد كرد. بازماندگان اين واقعه در اروپا و ايالات متحد امريكا پراكنده شدند. به دنبال از هم پاشي روسيه تزاري، ارمنستاني مستقل به مدت كوتاهي (۱۹۱۸ تا ۱۹۲۲) ظهور كرد، ولي بر سر مالكيت زمين با تمامي همسايگانش با جنگ روبرو شد. در ۱۹۲۲ ارمنستان به بخشي از جمهوري ماوراء قفقاز شوروي و در ۱۹۳۶ به صورت جمهوري مجزايي در اتحاد جماهير شوروي تبديل گشت. پس از كودتاي نا موفق كمونيستها در مسكو (سپتامبر ۱۹۹۱) ارمنستان اعلام استقلال كرد و در زمان انحلال شوروي (دسامبر ۱۹۹۱) از سوي جامعه بين المللي به رسميت شناخته شد. از ۱۹۹۰ نيروهاي آذري و ارمني بر سر حاكميت قره باغ عليا درگير كشمكش خشونت باري بوده‌اند. اين سرزمين كه اكثريت جمعيت آن را ارمنيان مسيحي ارتودوكس تشكيل مي‌دهند در محاصره آذريهاي شيعه قرار دارد.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: اين آمار موجود نيست. خدمت سربازي : ۲ سال.

آموزش

ميزان باسوادي : اين آمار موجود نيست. سنين تحصيل اجباري: ۵ تا ۱۵ سال. تعداد دانشگاه: ۱ دانشگاه و ۱ پلي تكنيك.

اقتصاد

بخش صنعتي متنوع است و شامل صنايع شيميايي، فلزي، نساجي، ابزارهاي دقيق و فرآوري غذايي است. پروژه‌هاي بزرگ نيروي هيدروالكتريك و آب براي كشاورزي را تأمين مي‌كنند. اقداماتي براي ايجاد اقتصاد بازار انجام شده، ولي محاصره مؤثر آذريها اقتصاد را ويران كرده است.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!