برترین مقاصد آسیایی برای سفر با کوله پشتی

کوچکترین و بزرگترین کشورهای آسیایی از نظر مساحت

تعدادی از وسیع ترین کشورهای جهان در قاره آسیا واقع شده اند. بزرگترین کشور جهان، روسیه است که با مساحتی معادل ۱۷٫۱ میلیون کیلومتر مربع توانسته است ۳۸٫۶۳ درصد از خاک قاره آسیا را به خود اختصاص دهد. کشور چین، دومین کشور بزرگ قاره کهن است که ۹٫۵۹۷ میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد. سومین کشور وسیع آسیایی نیز کشور هند است که مساحتی معادل ۳٫۲۸۷ میلیون کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده. پنج کشور فلسطین، برونئی (Brunei)، بحرین، سنگاپور و مالدیو نیز کوچکترین کشورهای قاره آسیا می باشند. مالدیو، در میان این پنج کشور کوچک از همه کوچک تر است و این جزیره کوچک، مساحتی در حدود ۲۹۸ کیلومتر مربع را به خود اختصاص داده است.

جمعیت کشورهای آسیایی

جمعیت کل قاره آسیا ۴٫۵۱۶ میلیارد نفر برآورد شده است، اگر بخواهیم پنج کشور پرجمعیت آسیایی را به ترتیب نام ببریم باید به کشورهای چین، هند، اندونزی، پاکستان و بنگلادش اشاره کنیم. قاره آسیا پرجمعیت ترین کشور جهان یعنی کشور چین را در خود جای داده است.

این کشور با جمعیت ۱٫۳۸۷ میلیارد نفری ۳۱٫۳۵٪ از کل جمعیت انسان های روی کره خاکی را در بر گرفته است. حال به سراغ کم جمعیت ترین کشورها خواهیم رفت. کشورهایی که نامشان کمتر شناخته شده است. تیمورشرقی (Timor-Leste)، بوتان، مالدیو، برونئی و ماکائو، به ترتیب پنج کشور کم جمعیت آسیایی هستند.

البته باید بدانید که استقلال ماکائو هنوز رسمی نشده است اما می توان آن را به عنوان یک کشور معرفی کرد. اگر از میزان تراکم جمعیت بپرسید باید اذعان داشت که بالاترین تراکم جمعیت در میان تمام کشورهای آسیایی متعلق به سنگاپور است که تراکم جمعیت در آن به ۲۰ هزار ۱۹۴ نفر در هر ۲٫۵ کیلومتر مربع می رسد و به دنبال آن، کشور بحرین نیز دارای ۵ هزار ۳۶ نفر در هر ۲٫۵ کیلومتر مربع است.

اما در این میان مغولستان دارای کمترین تراکم جمعیت میان کشورهای آسیایی دیگر است و تراکم جمعیت تنها پنج نفر در هر ۲٫۵ کیلومتر مربع را شامل می شود.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!