معرفی کشور بحرین

بحرین ( Bahrain )

اطلاعات کلی

پایتخت: منامه
زبان رسمی: عربی
نوع حکومت: شیخ نشین
واحد پول: دینار بحرین
مذهب: اسلام سني ۳۳%، شيعه ۶۰%
امید طول عمر: ۷۰/۶ سال
رشد سالانه جمعیت: ۱٫۵۶% درصد (July 2004 est.)
جمعیت: ۶۷۷,۸۸۶ نفر(July 2004 est.)

بحرین

جغرافیای کشور بحرین

جزيره بحرين كه ميان ۳۵ جزيره كوچك اين مجمع الجزاير بزرگترين است عمدتا متشكل است از شنزارها و ماندابهاي شور و به واسطه خاكريز به عربستان سعودي متصل است.  هيچ رودي وجود ندارد.  بلندترين نقطه: جبال الدوخان، ۱۳۴ متر.  آب و هوا: آب و هوا بسيار گرم است. ميانگين بارندگي در سال ۷۵ ميليمتر است.

بحرین

بحرین

7521716221598152535218292141141031756209

حکومت

حكومت بحرين در دست امير آن است (مقامي ارثي) كه نخست وزير و كابينه وزيران را انتصاب مي‌كند. قانون اساسي ۱۹۷۳ متضمن مجمعي ملي متشكل از كابينه به علاوه ۳۰ نماينده است كه با رأي عمومي انتخاب مي‌شوند با اين حال اين مجمع در ۱۹۷۵ منحل گرديد و ديگر تشكيل جلسه نداده است. امير شوراي مشورتي را انتصاب مي‌كند.

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعه كشورهاي عربي، سازمان كشورهاي صادر كنده نفت، شوراي همكاري خليج فارس.

تاریخ معاصر

بحرين – كه از اواخر قرن نوزدهم تحت الحمايه بريتانيا بود – اولين كشور منطقه است كه صنعت نفتش را توسعه داد. از زمان استقلال در ۱۹۷۱ ميان جوامع سني و شيعه تنش وجود داشته است. بحرين در واكنش خطر شيعه انقلابي ايران به انعقاد قراردادهاي دفاعي با عربستان سعودي و ديگر كشورهاي حاشيه خليج فارس پرداخت،و پس از اشغال كويت از سوي عراق در اوت ۱۹۹۰ به نيروهاي متحدين پيوست.

دفاع

كل نيروهاي مسلح: ۴۵۰/۷ (۱۹۹۱۹٫ خدمت سربازي : ندارد.

آموزش

ميزان باسوادي: ۴/۷۷% (۱۹۹۰) سنين تحصيل اجباري: تحصيل اجباري نيست. تعداد دانشگاه: ۲٫

اقتصاد

ثروت بحرين ناشي از منابع نفت و گاز طبيعي و صنعت پالايش نفت است. با كاهش ذخاير در دهه ۱۹۷۰، دولت به تشويق ايجاد تنوع اقتصادي پرداخت، با اين نتيجه كه بحرين اكنون يكي از عمده‌ترين مراكز بانكي و ارتباطات خليج فارس است.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!