یونان ( Greece )

یونان ( Greece )

اطلاعات کلی

پایتخت: آتن ( آتيناي )

زبان رسمی: يوناني ( رسمي ).

نوع حکومت: جمهوري

واحد پول: یورو

مذهب: ارتودوكس ( ۹۸%؛ رسمي ).

امید طول عمر: ۷۶ سال.

رشد سالانه جمعیت: ۰٫۲% درصد (July 2004 est.)

جمعیت: ۱٫۶۴۷٫۵۲۹ نفر (July 2004 est.)

887315823418051102111185233172232211177234

جغرافیای کشور یونان

بيش از ۸۰% يونان كوهستاني است. كوههاي پيندوس مهم‏ترين رشته كوه خاك اصلي يونان است و از آلباني به طرف جنوب و به داخل شبه جزيره پلوپونزوس امتداد دارد. كوههاي رودوپ در امتداد مرز بلغارستان قرار دارد. يونان حدود ۲۰۰۰ جزيره دارد كه از اينها فقط ۱۵۴ تا مسكوني است.  رودهاي مهم : آلياكمون، پينيوس، آخلوئوس.  بلندترين نقطه : كوه اُلمپس ( المپ )، ۲۹۱۱ متر.  آب و هوا : يونان آب و هوايي مديترانه‏اي با تابستانهاي خشك و داغ و زمستان مرطوب و معتدل دارد. در شمال و مناطق كوهستاني هوا سردتر است.

شهرهای مهم: تسالونيكي( سابقاً مشهور به سالونيكا ), پيرايئوس ( بخشي از آتن بزرگ ) , وولوس,
مساحت: ۱۳۱٫۹۴۰کیلومتر مربع
خط ساحلی: ۱٫۶۷۶کیلومتر
مختصات جغرافیایی: ۳۹ درجه شمالی و ۲۲ درجه شرقی

حکومت

پارلمان ۳۰۰ نفري براي چهارسال با رأي تمامي افراد بالغ و تحت نظام تعيين تعداد نمايندگان به نسبت جمعيت هر منطقه انتخاب مي‏گردد. رئيس‏جمهور -‏ كه براي دوره‏اي پنج ساله از سوي پارلمان انتخاب مي‏شود -‏ نخست‏وزير ( كه از پشتيباني اكثريت در پارلمان برخوردار است ) و ديگر وزيران را انتصاب مي‏كند.  احزاب عمدة سياسي عبارتند از : • حزب دموكراسي جديد ( محافظه‏كار ) • حزب سوسياليست پان‏يوناني • حزب احياء دموكراتيك • اتحاد چپ ( به رهبري كمونيستها ).  جامعة خودگردان يوناني نام مساحت(کیلومتر مربع) مرکز كوه‏اتاس ( جمهوري خودگرداني راهبان ) ۳۳۶ كاريه

عضویت: سازمان ملل متحد، جامعة اروپا، پيمان آتلانتيك شمالي، شوراي اروپا، كنفرانس امنيت و همكاري در اروپا، سازمان همكاري اقتصادي و توسعه، اتحادية اروپاي غربي ( عضو وابسته ).

تاریخ معاصر

در قرن هيجدهم، قدرتهاي مختلف اروپايي، به ويژه روسيه، مي‏كوشيدند تا در اختلاف خود با تركان، كه از اوايل قرن پانزدهم بر يونان حاكم بودند، از يونانيان استفاده كنند. وقوع انقلاب بر ضد حكومت ترك در ۱۸۲۱ حمايت سراسر اروپا را به خود جلب كرد. رهبران دولت يونان در ۱۸۳۰ نهادهاي قانوني داير كردند، ولي سلطنت پرنسي باواريايي كه در ۱۸۳۲ به تخت نشسته بود، با انقلابي در ۱۸۶۲ پايان يافت. يونان تحت سلطنت پرنسي دانماركي -‏ كه در ۱۸۶۳ ژرژ اول لقب يافت -‏ و با زوال قدرت تركها در ۱۸۶۳، ۱۸۸۱ و ۱۹۱۳ سرزمينهاي ديگري به دست آورد. قرن بيستم شاهد بي‏ثباتي بسيار در اين كشور بوده است. الئو تريوس ونيزلوس ( ۱۸۶۴ تا ۱۹۳۶ ) از ۱۹۱۰ تا ۱۹۳۵، دوره‏اي از رقابت بين جمهوريخواهان و سلطنت‏طلبان، سياست يونان را تحت تسلط خود داشت. اقدام رقيب او، كونستانتين اول، در تسخير آناتولي از تركيه ( ۱۹۲۱ و ۱۹۲۲ ) با شكست نظامي و تشكيل جمهوري در ۱۹۲۴ پايان يافت. در ۱۹۳۵، نظام سلطنتي دوباره برقرار شد، ولي اين پادشاهي به رهبري نظاميِ ژنرال يوانيس متاكساس ( ۱۸۷۱ تا ۱۹۴۱ ) وابسته بود. اين شخص با ادعاي خطر كمونيسم براي توجيه، عملاً ديكتاتور حكومت بود. اختلاف‏نظر عميقي در ملت وجود داشت. تهاجم آلمان در ۱۹۴۱ با گروه‏هاي مقاومت رقيب كمونيست و سلطنت طلب مواجه شد، و سپس جنگ داخلي كه بين اين گروه‏ها درگرفت از ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ ادامه يافت. در ۱۹۴۹ با كمك بريتانيا و امريكا، سلطنت‏طلبان پيروز شدند. تداوم بي‏ثباتي در دهة ۱۹۶۰ منجر به كودتاي نظامي در ۱۹۶۷ گشت. كونستانتين دوم، كه در ابتدا با كودتا مخالفت نكرده بود، در تقاضا براي بركناري هيأت نظامي حاكمه ناموفق ماند و تبعيد شد. ديكتاتوري سرهنگها هنگامي كه تشويقشان براي كودتاي يونانيهاي قبرسي، يونان را به آستانة جنگ با تركيه كشاند در ۱۹۷۴ خاتمه يافت. دولت غيرنظامي بار ديگر سركار آمد. و در ۱۹۷۵ قانون اساسي جديد جمهوري تصويب شد. يونان، به ويژه از طريق عضويت در جامعة اروپا ( ۱۹۸۱ )، از آن زمان روابط نزديك‏تري با اروپاي غربي برقرار ساخته است. در ۱۹۹۲ مخالفت يونان مانع به رسميت شناخته‏شدن مقدونيه، يكي از جمهوريهاي يوگسلاوي سابق، از سوي جامعة اروپا گرديد.

دفاع

كل نيروهاي مسلح : ۱۵۸,۵۰۰ ( ۱۹۹۱ )، به‏علاوة ۲۶,۵۰۰ پليس شبه‏ نظامي و ۱۲۰,۰۰۰ گاردملي. خدمت سربازي : ۲۰ تا ۲۴ ماه.

آموزش

ميزان باسوادي : ۲/۹۳% (‌۱۹۹۰ ). سنين تحصيل اجباري : ۶ تا ۱۵ سال. تعداد دانشگاه : ۱۰ دانشگاه به‏علاوة ۶ مؤسسة همطراز با دانشگاه.

اقتصاد

كشاورزي بيش از يك چهارم نيروي كار را به خود اختصاص مي‏دهد. بيشتر زمينها -‏ به ويژه مراتع وسيع گوسفند -‏ بازدهي كمي دارد. يونان از نظر توليد گندم، جو، ذرت، چغندرقند، ميوه، سبزي و پنير تقريباً خودكفاست، و توليد كافي براي صدور شراب، زيتون ( و روغن زيتون ) و تنباكو را داراست. بخش صنعتي به سرعت در حال توسعه است و شامل فرآوري منابع طبيعي از جمله نفت و گاز طبيعي، لينيت ، اورانيوم و بوكسيت است. صنعت توريسم، ناوگان بزرگ كشتيهاي تجاري و پول فرستاده شده به كشور به دست يونانيان شاغل در خارج همگي منابع مهم درآمد ارز خارجي است. يونان از جامعة اروپا كمك اقتصادي ويژه‏اي دريافت مي‏كند.

ارسال دیدگاه جدید
شما میتوانید نظر و پیشنهاد خود راجب سایت و مطلب را برای ما ارسال کنید.

دیدگاهی ارسال نشده است!